Department of English

Undergraduate

Awards and Prizes

General

Creative Writing

Expository

Internships and Research

Speech and Debate

Theater


Ayman Amin-Salem Memorial Prize

To be awarded to that member of the senior class who best evidences the qualities of good character and good citizenship, such as decency, reliability, responsibility and congeniality. Preference may be given to students who also have an interest in Biology or the Biological Sciences, Art, Writing or Athletics.

2014 Winner:

Nathaniel Louis Mulberg

Charles Ellis Caldwell Prize

To the members of the senior class who in their college work have shown the greatest proficiency in English.

2014 Winners:

Catherine Elizabeth Lambert; Taylor Diane McCabe

2013 Winners:

Olivia Amber Earle; Sarah Katherine Young

2012 Winners:

Meredith Gaylo; Kathryn Blayne Watts

2011 Winners:

Jennifer Hoffmann; Chelsea Shaffer; Catherine Steele

2010 Winners:

Laurel Emily Stewart; Tyler Graham Goldman

D. Marks Fund for the John Slater Prize

To a deserving student (or students) who is already majoring in English, in the form of a scholarship, grant, or student loan.

2013 Winners:

Kara Allen; Katherine Briant; Sophia Catalano; Molly Nemer; Daniel Slavin

2012 Winners:

Jessica Rae Chinelli; Cassandra Mia Donatelli; Kathleen Rebecca Lewis; Meridel Murphy Phillips; Natasha Denise Sacoto

2011 Winners:

Lily Beaumont; Karen Elterman; Raymond Liang; Melissa Martin

2010 Winners:

Brittany Crowley; Emily Elizabeth Balzano; Kelsey Ann Burritt; Annalise Marie Baird; Emily Fogel; Douglas Marc Zeppenfeld

John R. Slater Memorial Prize

To a member of the senior class who has shown the most competence in the use of the English language, as exemplified by excellence in composition, public speaking, in work on University publications, in participation in student government, or otherwise.

2014 Winner:

Sarah Rose Winstein-Hibbs

2013 Winners:

Zarah Victoria Quinn; Laurel Ann Raymond

2010 Winner:

Phillip Witte

Joseph O'Connor Graduate Study Endowment Prize

To a woman in the senior class who has shown marked ability in English literature, in classical languages and literature, or in archaeology.

2014 Winner:

Sarah Rose Winstein-Hibbs

2013 Winner:

Kelsey Ann Burritt

2012 Winners:

Eleni Margaret Palis; Carley Marie Parsons

2011 Winner:

Ellie Adair

2010 Winner:

Sarah Townsend

Katharine Augusta Hollister Memorial Prize in English

In memory of Kate Hollister, English, Class of 1990; an award given to that member of the senior class who has contributed most to the undergraduate life of the Department of English.

2014 Winners:

Danielle Marie Bessette; Taylor Diane McCabe

2013 Winner:

Annalise Marie Baird

2012 Winners:

Jessica Rae Chinelli; Emily Anna Fogel; Leigha Alexandra MacNeill

2011 Winner:

John Amir-Fazli

2010 Winner:

Jenna Furman

R. B. Hull Prize

To the man of the senior class who has done the best work in English composition.

2014 Winner:

Justin Nicholas Calfo

2013 Winner:

Jason Aaron Silverstein

2012 Winner:

Sebastian Rider Bezerra

2011 Winner:

Nicolas Quijano

2010 Winner:

Phillip Witte

Susan W. Williams Memorial Prize

To the woman of the senior class who has done the best work in the Department of English.

2014 Winner:

May Zhee Lim

2013 Winner:

Laurel Ann Raymond

2012 Winner:

Sara Elizabeth Cohen

2011 Winner:

Lily Beaumont

2010 Winner:

Ellie Adair

Creative Writing

Academy of American Poets Prize

For the best poem or group of poems submitted by an undergraduate.

2014 Winner:

Patrick James Riordan

2013 Winner:

Sarah Katherine Young

2012 Winner:

Carley Marie Parsons

2011 Winner:

Noah Friedman

2010 Winner:

Tyler Graham Goldman

Dean's Prize in Creative Writing for Fiction

2014 Winners:

1st Place—May Zhee Lim
2nd Place—Lilly Elizabeth Camp
3rd Place—Jennifer Anne Smacher; Natasha Denise Sacoto

2013 Winners:

1st Place—Kelsey Ann Burritt
2nd Place—Henry J. Druschel; Zarah Victoria Quinn
3rd Place—Sawyer Everett Holm

2012 Winners:

1st Place—Suzanne McKenzie
2nd Place—Sara Elizabeth Cohen; Leigha Alexandra MacNeill
3rd Place—Chase Saint Aubin Jarrett; Caitlin Elizabeth Farmer

2011 Winners:

1st Place—Rachel Greene
2nd Place—William Eells
3rd Place—Patrick Daubert; Kelsey Burritt
Honorable Mention—Caitlin Farmer

2010 Winners:

1st Place—Leigha Alexandra MacNeill
2nd Place—Rachel Maria Greene
3rd Place—Brittany Marie Lewis
Honorable Mention—Patrick Knowles Daubert; Kevin Rosario

Dean's Prize in Creative Writing for Drama

2014 Winners:

1st Place—Stella Kammel
2nd Place—Lilly Elizabeth Camp
3rd Place—May Zhee Lim

2013 Winners:

1st Place—Sarah Katherine Young
2nd Place—Stella Kammel
3rd Place—May Zhee Lim
Honorable Mention—Katherine Molly Varga

2012 Winner:

Kelsey Ann Burritt

2011 Winner:

Sarah Young

2010 Winner:

Jeremy Philip Fishman

Dean's Prize in Creative Writing for Poetry

2014 Winners:

1st Place—Erin R. Hatch
2nd Place—Catherine Elizabeth Lambert
3rd Place—Justin Nicholas Calfo; Megan Marie Wilson

2013 Winners:

1st Place—Giulia Angela Perucchio
2nd Place—Kelsey Ann Burritt
3rd Place—Katherine Mary Briant; Justin Nicholas Calfo

2012 Winners:

1st Place—Noah Joseph Friedman
2nd Place—Rachel Doris Goldstein
3rd Place—Henry J. Druschel

2011 Winners:

1st Place—Kirk Chilas
2nd Place—Tyler Scowcroft
3rd Place—Samantha Miller

2010 Winners:

1st Place—Phillip Witte
2nd Place—Julia Beth Winer
3rd Place—Rachel Carstens
Honorable Mention—Marissa Dubin; Calle Fitzgerald

Meredith Goodman Bernstein Prize

For the best piece of writing by an undergraduate in fiction, poetry, or nonfiction.

2014 Winner:

Justin Nicholas Calfo

2013 Winner:

Sarah Katherine Young

2012 Winner:

Rachel Maria Greene

2011 Winner:

Tananaugh Espinoza

2010 Winner:

Tyler Graham Goldman

Pearl Sperling Evans Prize

To that undergraduate woman who shall have demonstrated the greatest promise in creative writing.

2014 Winner:

Lilly Elizabeth Camp

2013 Winner:

Zarah Victoria Quinn

2010 Winner:

Carley Marie Parsons

Expository

Charles Miller Williams and Mary Washington Williams Memorial Prize

To an undergraduate student for an essay in English literature or the classics.

2014 Winners:

Sarah Rose Winstein-Hibbs; May Zhee Lim

2013 Winners:

Laurel Ann Raymond; Sarah Rose Winstein-Hibbs

2012 Winners:

Sebastian Rider Bezerra; Kevin Andrew Brice; Noah Joseph Friedman

2011 Winners:

Noelle Miller; Eleni Palis

2010 Winners:

Justin Valentine Gilbert; Adam Biesenbach

Dorothy D. Schimmel Memorial Award

For the best original essay submitted during the academic year by an undergraduate as part of a course in English.

2014 Winner:

Helen Teresa Verchota

2013 Winner:

Olivia Amber Earle

2012 Winner:

Sara Elizabeth Cohen

2011 Winner:

Emily Fogel

2010 Winner:

Sarah Townsend

Internships and Research

Friends of the Library Collaborative Research Grant

For a proposal that combines research in Rush Rhees Library with research in a library or museum abroad.

2014 Winners:

Trisha Basu; Taylor McCabe; Elizabeth Riedman

John and Amy Tanenbaum Family Award

John M. Tanenbaum (class of 1985) has generously endowed an annual fund to assist current English majors in making a productive summer internship an integral part of their undergraduate education.

2014 Winners:

Lilly Elizabeth Camp; Crystal N. Hans; Katherine Molly Varga

2013 Winners:

Jada Nicole Howcroft; Lydia Jimenez; Nathaniel Louis Mulberg

2012 Winner:

Kelsey Burritt

2011 Winner:

Yuru Zheng

2010 Winners:

Joanna Balin; Jennifer Hoffman

Undergraduate Research Award

For English majors and minors whose ongoing scholarly or creative work requires travel or short-term residence outside of Rochester.

2014 Winner:

Katherine Briant

Speech and Debate

Isaac Davis/Chester Dewey Speech Prize

For the senior, junior, or sophomore whose original expository or persuasive speech exhibits the highest excellence in content, organization, style, and delivery.

2014 Winners:

Debate Team Leader of the Year—Nina Datlof
Woman of the Year—May Zhee Lim
Top Debaters—Oluwatobi Abubakare; Syed Reefat Aziz; Cody Adam Monday; Robert Aaron Poole; Steven Bartholomew Torrisi

2013 Winners:

Success in Debate—Benjamin Batha; Emily Allyn Breeding; Mary Faig William
Leadership Award—Nina Datlof; Cody Adam Monday; Robert Aaron Poole; Amelia R. Poulin; Alyssa Danielle Schwartz
Rising Policy Debate Star—May Zhee Lim
Woman of the Year Award—Kailing Zen

2012 Winners:

1st Place—Emily Allyn Breeding; George Thomas Weddington
2nd Place—Vinit Ajit Akolkar; Benjamin Batha; Nina Datlof; Kevin Diamond; Vijay Kenneth Kasschau; Alyssa Danielle Schwartz

2011 Winners:

1st Place—Vijay Kasschau
2nd Place—Wendy Cheng; Frances Wang
3rd Place—Natalie Scott; Andrew Pope
4th Place—Kevin Schmitt; Emily Breeding
5th Place—Anupa Gewali; Sarah Hulbert

2010 Winners:

1st Place—Eric M. Meyer; Claire Adele Maggio
2nd Place—Emily Allyn Breeding
3rd Place—Ross Edward Brenneman; Wuwei Chen; Chenxi Li; Rona Yang

McCrea Hazlett Freshman Speaking Award

To the freshman public speaker who best embodies McCrea Hazlett's qualities of intellect, character, and persuasive rhetoric.

2011 Winner:

Rohini Rege

2010 Winners:

Shreyas Nitin Kataria; Alyssa Danielle Schwartz

Theater

Barbara Lee Rubin Prize in Theater

To the graduating senior whose work while at the University has displayed steadfast dedication to the highest standards of creativity and accomplishment in this performing art.

2014 Winner:

Grace Elizabeth Interlichia

2013 Winner:

Lydia Maria Jimenez

2012 Winner:

Frances Elena Swanson

2011 Winner:

Douglas Zeppenfeld

2010 Winner:

Jeffrey Englander

Charles I. Keelan Memorial Award

To an outstanding male actor in memory of Charles I. Keelan, who was involved in theater at Muhlenberg College, and was a graduate student in the English Department at the University of Rochester.

2014 Winner:

Ian Elias Wolfgang Von Fange

2013 Winner:

William Spencer Klubben III

2012 Winner:

Andrew Joseph Polec

Irene Grace Bunde Award

To the woman receiving a baccalaureate or master's degree in the humanities who has shown by her performance while a student the most promise as a professional actress.

2014 Winner:

Kathryn Loveless

2013 Winner:

Stella Kammel

2012 Winner:

Christine Marie Rose

Mark C. Perlberg '78 Endowed Directing Prize in Theater

To the graduating senior who has shown significant promise for directing in theater at the University of Rochester.

2014 Winner:

Devin Alexander Goodman

2012 Winners:

Jessica Rae Chinelli; Mohammad Ali Seraji

2010 Winner:

Phillip Witte

Russell A. Peck Prize for Research and Drama

For excellence in dramatic or theatrical research.

2014 Winner:

David Timothy Bates

2013 Winner:

Kelsey Ann Burritt

2012 Winner:

Lillian Larkin Dickerson

2010 Winner:

John Amir-Fazli

Russell A. Peck Theater Prize

To the freshman or sophomore who displays significant dedication, promise, talent, and achievement.

2014 Winners:

Todd W. Kelmar; Kyle Steven Meyers

2013 Winners:

Halle Burns; Travis James Kohler; Angel Morales

2012 Winners:

Devin Alexander Goodman; Grace Interlichia; Liza Ades Penney

2011 Winners:

Kelsey Burritt; Lydia Jimenez

2010 Winners:

Cassandra Mia Donatelli; William Spencer Klubben III

Todd Theater Prize

To the actor whose outstanding performances and/or dedication have enriched the Theater Program over the course of his/her undergraduate career.

2014 Winners:

Lakiesha Marissa Holyfield; Theodore David Lincoln; Jennifer Uvina

2013 Winners:

Cassandra Donatelli; Christopher Thomas Futia; Emily Elizabeth Morris

2012 Winners:

Kevin Andrew Brice; Jeannine Adele DeSoi; Kevin Michael McCarthy; Meridel Murphy Phillips

2011 Winners:

Alexandra Rozansky; Camber Hansen-Karr; Bruce Stockton

2010 Winners:

Erica Greenbaum; David H. Moiseev; Macie McGowan

UR International Theatre Program Outstanding Performances Award

For the most outstanding performances by an actor over the course of the academic year.

2014 Winner:

Halle Burns

2013 Winner:

Melissa Diane Martin

2012 Winner:

Andrew Joseph Polec

2011 Winner:

Christine Rose

2010 Winner:

John Amir-Fazli