Awards
National Faculty Awards
Academy for Eating Disorders
2010 Meehan-Hartley Award for Public Service and Advocacy
Mary Tantillo, Associate Professor of Clinical Nursing
Alfred P. Sloan Foundation
2011 Alfred P. Sloan Research Fellowship
T. Florian Jaeger, Assistant Professor of Brain & Cognitive Sciences
David W. McCamant, Assistant Professor of Chemistry
American Academy of Arts and Sciences
Fellow
Michael Tanenhaus, Beverly Petterson Bishop and Charles W. Bishop Professor of Brain & Cognitive Sciences and Linguistics
American Academy of Clinical Chemistry
Outstanding Speaker Award, 2010 Annual Meeting
John D. Markman, Associate Professor of Neurosurgery
American Academy of Neurology
Chairman, Pain and Palliative Care Section
John D. Markman, Associate Professor of Neurosurgery
American Academy of Nurse Practitioners
Fellows
Jane Tuttle, Professor of Clinical Nursing and of Pediatrics
Jill Quinn, Assistant Professor of Nursing
American Academy of Pediatrics
2010 Landmark Award
Dale Phelps, Professor of Pediatrics
American Association for the Advancement of Science
Fellow
Robert Clark, Dean, Hajim School of Engineering and Applied Sciences
American Association for Dental Research
First Place, Hatton Competition Awards
Jin Xiao, Resident, Eastman Institute for Oral Health; Postdoctoral Fellow, Center for Oral Biology
American Board of Dental Public Health
Honorary Board Diplomate
Ronald J. Billings, Director Emeritus, Eastman Dental Center; Professor, Eastman Institute for Oral Health
American Chemical Society
2011 Gordon Hammes Lectureship
Douglas Turner, Professor of Chemistry
2011 Nobel Laureate Signature Award for Graduate Education in Chemistry
Richard Eisenberg, Tracy H. Harris Professor of Chemistry
American College Personnel Association
2011 Emerging Scholar
Judy Marquez Kiyama, Assistant Professor of Educational Leadership
American College of Emergency Physicians
President
Sandra Schneider, Professor of Emergency Medicine
American College of Prosthodontics
2010 ACP President’s Award
Gerald N. Graser, Professor, Eastman Institute for Oral Health
American Council of Learned Societies
Fellowship
Robert Foster, Professor of Anthropology
Eleana Kim, Assistant Professor of Anthropology
American Counseling Association
2011 Association for Creativity in Counseling Research Award
Mary Tantillo, Associate Professor of Clinical Nursing
American Federation for Aging Research
2011 Hartford Scholar in Geriatric Medicine
Supriya Mohile, Assistant Professor of Medicine
American Foundation for Suicide Prevention
2011 Research Award
Yeates Conwell, Vice Chair and Professor, Department of Psychiatry
American Gastroenterological Association
Third Place, Institut Rosell Probiotics Challenge
Sonia Yoon, Fellow, Department of Medicine
American Heart Association
Science Advocate of the Year
Stephen Cook, Assistant Professor of Pediatrics
American Institute for Medical and Biological Engineering
College of Fellows
Tom Foster, Professor of Imaging Sciences and of Physics
Duncan T. Moore, Rudolf and Hilda Kingslake Professor of Optical Engineering; Professor of Optics, of Biomedical Engineering, and of Business Administration; and Vice Provost for Entrepreneurship
Kevin Parker, William F. May Professor of Electrical and Computer Engineering; Professor of Radiology and of Biomedical Engineering; Dean Emeritus, Hajim School of Engineering and Applied Sciences
American Library Association
Choice Outstanding Academic Title
For Something Akin to Freedom: The Choice of Bondage in Narratives by African American Women
Stephani Li, Assistant Professor of English
American Medical Directors Association Foundation/Pfizer
2011 Quality Improvement Award
Tobie Olsan, Associate Professor of Nursing (with Suzanne Gillespie, Jurgis Karuza, Paul Katz, Jim Evinger, and Chandni Sud)
American Musicological Society
Philip Brett Award
Roger Freitas, Associate Professor of Musicology
Ruth Solie Award
Ralph Locke, Professor of Musicology
American Orthopaedic Foot & Ankle Society
President-Elect
Judith F. Baumhauer, Professor of Orthopaedics
American Prosthodontic Society
President
Carlo Ercoli, Associate Professor; Chair and Program Director, Prosthodontic Division, Eastman Institute for Oral Health
American Society of Clinical Oncology
2011 B. J. Kennedy Award and Lecture for Scientific Excellence in Geriatric Oncology
John M. Bennett, Professor Emeritus of Oncology
American Society of Reproductive Medicine
2010 Distinguished Service Award
John T. Queenan Jr., Associate Professor of Obstetrics & Gynecology
Association of American Medical Colleges
Board of Directors, Resident Physician Representative
Javeed Sukhera, Fellow, Department of Psychiatry
Association of Departments of Family Medicine
President-Elect
Thomas L. Campbell, William Rocktaschel Professor and Chair, Department of Family Medicine
James McKeen Cattell Fund
2011–12 Fellow
Patrick Davies, Professor of Psychology
College of Critical Care Medicine (Society of Critical Care Medicine)
Fellow
Nicole Stassen, Associate Professor of Surgery and of Pediatrics
Creative Capital—Andy Warhol Foundation for the Visual Arts
Writers Grant
For Before Pictures
Douglas Crimp, Fanny Knapp Allen Professor of Art History; Professor of Visual & Cultural Studies
Lady Davis Fellowship Trust
2010–11 Lady Davis Visiting Professor
John Howell, Associate Professor of Physics
Foundation for Anesthesia Education and Research
President
Denham Ward, Professor and Chair of Anesthesiology and Professor of Biomedical Engineering
Foundation of New York State Nurses
2010 Distinguished Nurse Researcher
Nancy M. Watson, Associate Professor of Nursing
Glenn Foundation for Medical Research
Glenn Awards for Research in Biological Mechanisms of Aging
Vera Gorbunova, Associate Professor of Biology and of Oncology
Heinrich Jasper, Associate Professor of Biology
Heart Rhythm Society
Distinguished Scientist Award
Arthur J. Moss, Professor of Medicine
IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers)
Circuit and Systems Society Board of Governors
Paul Ampadu, Assoicate Professor of Electrical & Computer Engineering
International Continence Society
Fellow
Mary H. Wilde, Associate Professor of Nursing
Journal of Clinical Imaging Science
Editor-in-Chief
Vikram Dogra, Professor of Imaging Sciences, of Biomedical Engineering, and of Urology
Leukemia & Lymphoma Society
National Medical and Scientific Advisory Board Member
Steven Bernstein, Professor of Medicine, James P. Wilmot Cancer Center
National Academy of Sciences
Fellow
Lynne Maquat, J. Lowell Orbison Endowed Chair and Professor of Biochemistry & Biophysics; Director, Center for RNA Biology
National Endowment for the Humanities
Fellowship
Robert Foster, Professor of Anthropology
National Institute of Environmental Health Sciences
Member, National Advisory Council
Tom Gasiewicz, Professor and Chair, Department of Environmental Medicine
National Institutes of Health
Merit Award
Louis S. Constine, Professor of Radiation Oncology and of Pediatrics
Member, Council of Councils
Regis J. O’Keefe, Chair and Marjorie Strong Wehle Professor of Orthopaedics; Director, Center for Musculoskeletal Research
B Cells in Health and Disease Award
Ignacio Sanz, Chief of the Division of Allergy, Immunology and Rheumatology; Professor of Medicine and of Microbiology & Immunology
National Medal of Science
Recipient
Esther M. Conwell, Professor of Chemistry
National Science Foundation
Faculty Early Development (CAREER) Award
Engin Ipek, Assistant Professor of Computer Science and of Electrical & Computer Engineering
Azadeh Vosoughi, Wilmot Assistant Professor of Electrical & Computer Engineering
National Women’s Hall of Fame
2011 Inductee
Loretta C. Ford, Professor and Dean Emerita, School of Nursing
Optical Society of America
Board of Directors
Jannick Rolland, Brian J. Thompson Professor of Optical Engineering
Organization of American Historians
2010 James A. Rawley Prize in Atlantic History
For In the Eye of All Trade: Bermuda, Bermudians, and the Maritime Atlantic World, 1680–1783
Michael Jarvis, Associate Professor of History
Princess Srinagarindra Foundation (Thailand)
2010 Princess Srinagarindra Award
Loretta C. Ford, Professor and Dean Emerita, School of Nursing
Pulitzer Prize
Finalist in Music
Ricardo Zohn-Muldoon, Associate Professor of Composition
The RNA Society
2010 Lifetime Achievement in Service Award
Lynne Maquat, J. Lowell Orbison Endowed Chair and Professor of Biochemistry & Biophysics; Director, Center for RNA Biology
Rochester Engineering Society
Engineer of the Year Award
Kevin Parker, William F. May Professor of Electrical and Computer Engineering; Professor of Radiology and of Biomedical Engineering; Dean Emeritus, Hajim School of Engineering and Applied Sciences
Society for the Study of Evolution
President
H. Allen Orr, Shirley Cox Kearns Professor, Department of Biology
State University of New York
Member, Board of Trustees
Marshall A. Lichtman, Professor and Former Dean, School of Medicine and Dentistry
United States Olympic Committee
Coach of the Year, U.S. Junior National Team: Squash
Martin Heath, Squash Coach
University of Cambridge
2011 Wyse Visiting Professor
Robert Foster, Professor of Anthropology
Wolf Foundation
2011 Wolf Prize in Chemistry
Ching Tang, Doris Johns Cherry Professor of Chemical Engineering
National Teaching Awards
New York State Academy of Family Physicians
2010 Family Practice Educator of the Year
Steve Schultz, Associate Professor of Family Medicine
Society of Teachers of Family Medicine
2011 Recognition Award
Susan McDaniel, Professor of Psychiatry; Director, Institute for the Family; Professor and Associate Chair, Department of Family Medicine
University Teaching Awards
2010–11 Edward Peck Curtis Award for Excellence in Undergraduate Teaching
Jonathan Baldo, Associate Professor of Humanities at the Eastman School
G. Graydon Curtis ’58 and Jane W. Curtis Award for Excellence in Teaching by a Nontenured Member of the Faculty
Eleana Kim, Assistant Professor of Anthropology
William H. Riker University Award for Excellence in Graduate Teaching
Philippe Fauchet, Distinguished Professor and Chair of Computer Engineering; Professor of Optics, of Biomedical Engineering, of Materials Science, and of Physics
Arts, Sciences, and Engineering
Goergen Awards for Excellence in Undergraduate Teaching
Carmala Garzione, Associate Professor of Earth & Environmental Sciences
Kenneth Gross, Professor of English
Renato Perucchio, Professor of Mechanical Engineering and of Biomedical Engineering
Eastman School of Music
2009–10 Eisenhart Award for Excellence in Teaching
Kenneth Grant, Associate Professor of Clarinet
School of Medicine and Dentistry
Department of Surgery
Seymour I. Schwartz Faculty Excellence in Teaching Award
David L. Gillespie, Chief of the Division of Vascular Surgery; Professor of Surgery
School of Nursing
2010 Dean’s Excellence in Teaching Award
Patrick Hopkins, Associate Professor of Clinical Nursing
National Student Awards
All-American
Women’s Basketball
Melissa Alwardt ’11, Greece, N.Y.; Health & Society
Men’s Basketball
John DiBartolomeo ’13, Westport, Conn.; Financial Economics
Men’s Cross Country
James Vavra ’12, Owego, N.Y.; Biology
Golf
Nicholas Palladino ’14, Highland Heights, Ohio; Chemistry
Women’s Indoor Track & Field
Yaneve Fonge ’11, Cheshire, Conn.; Microbiology & Immunology
Women’s Soccer
Ellen Coleman ’12, Wauwatosa, Wis.; Biomedical Engineering
Squash
Hameed Ahmed ’11, Helsinki, Finland; English
Andres Duany ’13, Lima, Peru; Economics
Benjamin Fischer ’12, Lucerne, Switzerland; Economics & Business Strategies
Men’s Outdoor Track & Field
Brian Lang ’11, Baldwinsville, N.Y.; Statistics
American Council of Learned Societies
New Faculty Fellows Program
Jennie Lightweis-Goff ’09 (PhD), Faculty Fellow in English and Gender and Sexuality Studies at Tulane University
Mellon/ACLS Dissertation Completion Fellowship
Gloria Kim, Doctoral Student in Visual & Cultural Studies
American Heart Association
Predoctoral Fellowship
Suzanne O’Brien, Doctoral Student, Health Practice Research, School of Nursing
American Medical Association Foundation
2011 Leadership Award
Jason Ian Reminick, MD/MBA Student, School of Medicine and Dentistry and the Simon School of Business
American Physical Therapy Association/Health Policy and Administration
Research Grant
Suzanne O’Brien, Doctoral Student, Health Practice Research, School of Nursing
American Society for Gene Therapy
Excellence in Research Award
Melissa Badding, Doctoral Student, Toxicology
Banff International Literary Translation Centre
Summer Residency
Andrew Barrett, Graduate Student, Literary Translation Studies
Center for Advanced Study in the Visual Arts
Wyeth Fellowship
Jessica Horton, Doctoral Student, Visual & Cultural Studies
College Sports Information Directors of America
Capital One Academic All-America Team Men’s Basketball
Michael Labanowski ’11, Rochester; Mechanical Engineering Men’s Swimming & Diving Francis Ferraro ’11, Niskayuna, N.Y.; Computer Science and Mathematics
Critical Language Scholarship
Recipient
Aurora Dopp ’13, Kenmore, N.Y.; International Relations
Matthew Lavigueur ’12, Hudson, N.H.; Political Science
Zachary Palomo ’13, Hondo, Texas; International Relations
DownBeat Magazine’s Annual Student Music Awards
Graduate College Jazz Soloist
Matt Stuver ’06E (MM), Doctoral Student, Jazz Saxophone
Foundation for Physical Therapy
Florence P. Kendall Doctoral Scholarship
Ruth Chimenti, Doctoral Student, Health Practice Research, School of Nursing
Fulbright Scholars
David Liebers ’09, Niskayuna, N.Y.; Ecology & Evolutionary Biology
Nathaniel Lindsey ’11, Skaneateles, N.Y.; Interdepartmental Engineering
Jenna Miller ’11, Richfield Springs, N.Y.; Russian
Rachel Sitts ’11, Croton-on-Hudson, N.Y.; Neuroscience
Kelli Summers ’11, Colorado Springs, Colo.; Biomedical Engineering
Daniel (Felix) Ungar, Doctoral Student, Eastman School, Viola
Hannah Watkins ’11, Kenai, Alaska.; Biomedical Engineering
Bill and Melinda Gates Foundation
Gates Cambridge Scholarship
David Liebers ’09, Niskayuna, N.Y.; Ecology & Evolutionary Biology
German Academic Exchange Service—Research Internships in Science and Engineering
DAAD-RISE Scholarship
Ashley Haluck-Kangas ’12, Greensburg, Pa.; Biology
David Narrow ’12, Owings Mills, Md.; Biomedical Engineering
Jonathan Raybin ’12, Kent, Ohio; Chemistry and Physics
Global Student Entrepreneur of the Year Award
Finalist
Brian MacMillin ’10, West Point, N.Y.; Mechanical Engineering
Goldwater Scholar
Scott Barenfeld ’12, Monroe, N.Y.; Physics & Astronomy
John A. Hartford Foundation and Atlantic Philanthropies
2011–13 Claire M. Fagin Fellow
Susan Lowey ’11N (PhD), Doctoral Student, Nursing
Humanity in Action Foundation
Fellowship
Mara Chinelli ’12, New York, N.Y.; Anthropology
International Double Reed Society 2010 Young Artist Competition for Oboe
First Prize
John Upton ’12E, Lake Orion, Mich.; Oboe
International Trombone Association
2011 Emory Remington Trombone Choir Competition, First Prize
Eastman Trombone Choir, John Marcellus, Conductor
Jacksonville Jazz Piano Competition
2011 Winner
Christopher Ziemba ’08E, ’11E (MM), Graduate Student, Jazz Studies and Contemporary Media
Knowles Science Teaching Foundation
2010 Science Teaching Fellowship
Tyler Lucero, Graduate Student, Teaching & Curriculum, Warner School of Education
Andrew W. Mellon Foundation/American Council for Learned Societies
Dissertation Completion Fellowship
Gloria Kim, Doctoral Student, Visual & Cultural Studies
National Football Foundation
Hampshire Honor Society
Keegan Edwards ’11, Norwich, N.Y.; Political Science
Zachary Feldmann ’11, Arnold, Md.; Political Science
Ryan Gilhooley ’11, Scranton, Pa.; International Relations
Andrew Kryszak ’11, Lancaster, N.Y.; Electrical & Computer Engineering
Christopher Pesota ’11, Dickson City, Pa.; Financial Economics
Zachary White-Stellato ’11, Albany, N.Y.; Brain & Cognitive Sciences
Benjamin Yezer ’11, Rockville, Md.; Chemical Engineering
National Institute of Nursing Research
Predoctoral Fellowship
Rebecca Tucker, Doctoral Student, Health Practice Research, School of Nursing
National Science Foundation
Doctoral Dissertation Improvement Grant
Daniel Scantlebury, Doctoral Student, Biology
2011 Graduate Research Fellowship
Laura Ackerman, Graduate Student, Chemistry
Cory Bonn, Graduate Student, Brain & Cognitive Sciences
Alexander Federation ’11, Rochester; Chemistry and Cell & Developmental Biology
Francis Ferraro ’11, Niskayuna, N.Y.; Computer Science and Mathematics
Benjamin Freedman ’11, Longmeadow, Mass.; Biomedical Engineering
C. Rose Kennedy ’11, Oro Valley, Ariz.; Chemistry
David Kleinschmidt, Doctoral Student, Brain & Cognitive Sciences
Adam Kozak ’11, Columbia, Md.; Biomedical Engineering
Victoria Massie ’11, Laurel, Md.; Anthropology and African & African-American Studies
Christina Rossi ’11, West Henrietta, N.Y.; Mechanical Engineering
Randy Sabatini, Graduate Student, Chemistry
Hannah Watkins ’11, Kenai, Alaska; Biomedical Engineering
National Soccer Coaches Association of America
Scholar All-America Team
Steve Welles ’11, Elmira, N.Y.; Financial Economics
Ellen Coleman ’12, Wauwatosa, Wis.; Biomedical Engineering
Pittsburgh Foundation
Walter Read Hovey Memorial Fund Award
Amanda Graham, Doctoral Student, Visual & Cultural Studies
Princeton in Asia
Fellowship
Erin Crossett ’11, Pittsburgh, Pa.; International Relations
Sarnoff Cardiovascular Research Foundation
Fellowship
Imran Uraizee ’13M (MD), Medical Student
University of Notre Dame
Erskine E. Peters Fellowship
Kira Thurman, Doctoral Student, History
U.S. Department of Defense
2010 Breast Cancer Research Program Predoctoral Fellowship
Mercedes Szpunar, MD/PhD Student in Pathology
National Defense Science & Engineering Graduate Fellowship
Francis Ferraro ’11, Niskayuna, N.Y.; Computer Science and Mathematics
U.S. Department of State
Benjamin A. Gilman International Scholarship
Grace Cannon ’13, Akron, N.Y.; French
Sorcha Dundas ’12, Rutland, Vt.; Anthropology
Samantha Echaves ’13, Redding, Calif.; Mechanical Engineering
Jessica Giambra ’11, Phoenix, Ariz.; Religion and International Relations
Lucas Giannechini ’13, Healy, Ark.; Mechanical Engineering
Kathryn Hartmann-Dow ’12, Bethlehem, Pa.; Studio Arts
Elaine Hernandez ’12, Port Saint Lucie, Fla.; Mathematics
Susana Ho ’12, Queens, N.Y.; Brain & Cognitive Sciences
Paul Jiang ’11, Brooklyn, N.Y.; Financial Economics
Alba Lamaj ’11, Rochester; International Relations
David Chie-Yong Lee ’11, Bedford, Texas; International Relations
Kathleen Lewis ’12, Highlands Ranch, Colo.; Music
Andrea Morrell ’12, Marilla, N.Y.; Mechanical Engineering
Oladoyin Oladeru ’13, Bronx, N.Y.; Epidemiology
Cindy Paauw ’11, Amherst, N.Y.; Psychology
William Pellett ’12, Williamson, N.Y.; Political Science
Natalie Peterman ’12, Palos Verdes, Calif.; Spanish
Cecelia Scribner ’12, Waterbury Center, Vt.; Geological Sciences
Emily Smith ’11, Canajoharie, N.Y.; Health & Society
Kenisha Smith ’12, Inglewood, Calif.; Economics and English
Emilia Sola Gracia ’12, Caguas, Puerto Rico; Ecology & Evolutionary Biology
Kelly Walsh ’12, Buffalo, N.Y.; Film & Media Studies
U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association
Women’s Cross Country Scholar-Athlete Team
Hillary Snyder ’12, Fairport, N.Y.; Film & Media Studies
Whitaker International Fellows and Scholars Program
Fellowship
Hannah Watkins ’11, Kenai, Alaska.; Biomedical Engineering
Winterthur Museum, Garden and Library
Dissertation Fellowship
Erin Leary, Doctoral Student, Visual & Cultural Studies
University Student Awards
Susan B. Anthony Prize
Lauren Yu ’11E, East Amherst, N.Y.; Bassoon and Music Education and Mathematics
2011 Edward Peck Curtis Awards for Excellence in Teaching by a Graduate Student
Consuelo Angiò, Department of History
Shane Fogerty, Department of Physics & Astronomy
John Frost, Department of Chemistry
Valerie Johnson, College Writing Program and Department of English
Gregory Ristow, Department of Conducting & Ensembles, Eastman School